Czym są sterydy anaboliczne i dlaczego stosują je kulturyści?

Czym są sterydy anaboliczne i dlaczego stosują je kulturyści?

Jak podają naukowcy z Uniwersytetu w Bergen, na świecie 3,3 proc. Ludzi w jakimś okresie życia przyjmowało sterydy anaboliczne, w tym 6,4 proc. Poprzez swoje anaboliczne działanie, uczestniczy w syntezie białek i zwiększeniu masy mięśniowej. Według badaczy, anaboliki do celów niemedycznych są częściej wykorzystywane przez mężczyzn w wieku 30 lat. Z anabolików korzystaj także młode osoby niezadowolone ze swojego wyglądu i pragnące wyglądać muskularnie (często osoby pracujące w branży mody i rozrywki).

Sterydy anaboliczne przyspieszają dzielenie się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi. Naturalnym sterydem anabolicznym jest testosteron – męski hormon płciowy. Ale podawanie go bez powodu (wrodzonego lub nabytego niedoboru udowodnionego badaniami medycznymi) niesie wiele niepożądanych działań. Jednak najczęstszym celem stosowania sterydów anabolicznych jest uzyskanie efektu rozbudowy masy mięśniowej, czyli zwiększenie muskulatury do imponujących rozmiarów. Dodatkowo, sterydy te wspomagają budowę siły, wytrzymałości mięśni, podkreślają ich definicję, a także mogą wspomagać organizm po wysiłku fizycznym, przyspieszając jego regenerację. Mowa tu o grupie steroidów pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, będących pochodną androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

 • Jednocześnie gwarantują one zwiększoną wytrzymałość i tolerancję na wysiłek (średnio wzrasta o 60 procent).
 • Anabole mogą bardzo pogorszyć ogólny stan zdrowia, zahamować wzrost o 30 proc.
 • Sterydy anaboliczne mogą być przyjmowane doustnie, wziewnie lub w formie iniekcji domięśniowych.

Warto podkreślić, że szybki przyrost tkanki mięśniowej spowodowany anabolikami nie jest równoznaczny z szybkim rozwojem ścięgien i więzadeł. Z tego powodu osoby zażywające sterydy anaboliczne często łapią kontuzje. Sterydy anaboliczne stosowane przez osoby uprawiające sport czysto rekreacyjnie nie jest wciąż w większości krajów, w tym w Polsce, zabronione. Niemniej, ich amatorskie stosowanie w okresie dojrzewania powoduje często niemożność kontynuowania profesjonalnej kariery sportowej w wieku dojrzałym lub prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Przy długotrwałym stosowaniu anabolików najczęściej występują problemy z wątrobą, prostatą, nerkami i sercem.

Negatywny wpływ sterydów anabolicznych na organizm

Jądra mogą się zmniejszać, ponieważ organizm nie musi wytwarzać testosteronu – otrzymuje go z zewnątrz. Użytkownicy sterydów anabolicznych mogą odczuwać zmiany nastroju, drażliwość i agresję. Kulturysta zwraca też uwagę na niedoceniany przez wielu aspekt „koksowania” – rezygnacja z niego to podejście na pewno lepsze także dla otoczenia. Sportowiec ostrzega przed przykrymi, niszczącymi życie osobiste i inne związki z ludźmi skutkami przyjmowania anabolików.

 • W dopingu sportowym natomiast przez sterydy rozumie się grupę związków chemicznych, które mają zdolność sterowania anabolizmem organizmu i które fachowo nazywa się sterydami anabolicznymi.
 • W organizmie rozkładane są w przedziale czasu od paru godzin do 2 dni.
 • Mimo to niektóre cechy anabolików (np. wpływ na przyrost masy mięśniowej) można uznać za pożądane.
 • Do środków wykorzystywanych często w sporcie w celu poprawy sylwetki używane są również taki hormony jak insulina, insulinopodobny czynnik wzrostu-1 czy też hormon wzrostu.

Wszystko zależy od tego, jak długi cykl planujesz oraz, na które anaboliki się zdecydowałeś. Chcąc używać sterydy, kup właściwy, polecony przez eksperta preparat dostosowany do Twojego poziomu zaawansowania. Steryd anaboliczny przyspiesza proces dzielenia się komórek, tworzących wszystkie rodzaje tkanek.

Robert Karaś przeszedł kontrole antydopingową. U zawodnika wykryto sterydy

W celu umożliwienia starszym osobom zachowanie czystej masy mięśniowej pomimo ograniczonego apetytu i barku ruchu. Jednocześnie gwarantują one zwiększoną wytrzymałość i tolerancję na wysiłek (średnio wzrasta o 60 procent). Jeżeli używanie rozpocznie się we wczesnym okresie dojrzewania może dojść do zatrzymania wzrostu. U osób nadużywających steroidów stwierdzono też obrzęki i przerost dziąseł, co naraża zęby na bardziej intensywne działanie bakterii. Najpoważniejszymi konsekwencjami przewlekłego stosowania steroidów są jednak zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, których efektem może być zawał mięśnia sercowego lub śmierć z powodu niewydolności krążenia.

 • Mimo popularnej nazwy nie należy mylić ich z naturalnymi steroidami występującymi w środowisku medycznym, bowiem mają one ze sobą mimo wszystko niewiele wspólnego.
 • Serwis PoradnikZdrowie.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej.
 • W przypadku pęknięcia dochodzi do krwotoku wewnętrznego, a w skrajnych przypadkach śmierci [1].
 • Średni czas działania sterydów podawanych drogą doustną wynosi około 4 h.
 • Zażywanie sterydów anabolicznych wiąże się ze skutkami ubocznymi.

Sterydy anaboliczne (znane też jako AAS  – ang. anabolic-androgenic steroids – sterydy anaboliczno-androgenne) to syntetyczne substancje, pochodne męskiego hormonu – testosteronu, o działaniu anabolicznym, czyli m.in. W ściśle kontrolowanych dawkach stosuje się je w medycynie, w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń. W sporcie sterydy anaboliczne są zakazanym środkiem dopingowym i zażywane bez kontroli lekarza są groźne dla zdrowia. Zażywanie sterydów anabolicznych wiąże się ze skutkami ubocznymi.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Leki steroidowe mogą być używane w terapii alergicznego nieżytu nosa oraz atopowego zapalenia skóry. Ponadto konieczne jest ich stosowanie po przebytym przeszczepie. Dzięki steroidom organizm nie odrzuca nowego organu – powstrzymuje reakcje immunologiczne.

Mózgi młodych ludzi szczególnie wrażliwe na anaboliki

U mężczyzn i u kobiet przez sterydy anaboliczne może dojść do niepłodności. Poza tym wyraźnie zmienia się wygląd osób przyjmujących takie środki – pojawia się ginekomastia, bujne owłosienie, trądzik i inne zmiany skórne. Sterydy anaboliczne znajdują się na czele listy zakazanych środków dopingujących. Mają negatywne i często nieodwracalne konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.

Warto zobaczyć

Należy jednak zauważyć, że jeśli substancje te wpływają na podniesie się poziomu hormonów, to skutki ich stosowania będą zbliżone do stosowania hormonów. Substancje te zostały zakazane w sprzedaży od 2004 roku, wyjątkiem jest dehydroepiandrosteron (DHEA) [1]. Tymczasem szkód może być wiele – od lżejszych problemów, po poważne. Na dłoniach czy stopach, ale także może dojść do uszkodzenia nerek, wątroby, powiększenia serca, nadciśnienia i zaburzeń gospodarki cholesterolowej (rośnie ryzyko zawałów).

Sterydy anaboliczne – działanie, rodzaje, skutki uboczne i zastosowanie

Badania na zwierzętach sprawdzające wpływ sterydowych substancji na zachowanie. Reakcje reprodukcyjne, agresję i działanie różnych ośrodków w mózgu zwierząt. Badaczka Turinabol zwraca uwagę, że dorastanie to kluczowy okres formowania się mózgu i sterydy przyjmowane w tym czasie mogą wywołać trwałe zmiany w jego strukturze i działaniu.

Choć wiele osób uważa, że istnieją bezpieczne sterydy anaboliczne, stosowanie środków przyspieszających przyrost siły i masy mięśniowej jest niewskazane i nielegalne, traktowane jako doping. Szybki przyrost masy mięśniowej jest kuszący, ale wyniszczony anabolikami organizm to zdecydowanie zbyt duża cena, dla której nie warto poświęcać zdrowia i wyglądu. Jeżeli jednak zacząłeś już tracić włosy garściami, nie potrafisz zatrzymać tego procesu, a łysina powiększa się w zastraszającym tempie – ratunkiem może być przeszczep włosów metodą FUE. Osoby dbające o sylwetkę często rozglądają się za metodami, dzięki którym zmaksymalizują efekty żmudnych ćwiczeń i diety.